Migréna a hormóny
Migréna často súvisí s hormonálnymi vplyvmi, a život ženy je naozaj bohatý na hormonálne zmeny! Menštruácia, užívanie antikoncepcie, tehotenstvo, dojčenie, menopauza - to sú náročné obdobia plné zmien, ktoré výrazne ovplyvňujú výskyt migrény u žien trpiacich touto bolestivou poruchou.
Presný dôvod výskytu menštruačnej migrény zatiaľ odborníci neobjasnili. Avšak nízke alebo vysoké hladiny progesterónu a estrogénu sú pravdepodobne faktorom, ktorý môže súvisieť aj s hormónom prolaktínom. Ďalším spúšťačom môže byť aj nedostatok minerálov a vitamínov súvisiacich s menštruáciou. Niektoré ženy dokážu eliminovať migrény počas tehotenstva a dojčenia, no nie všetky majú takúto šťastnú skúsenosť a bohužiaľ, môže ich trápiť aj počas menopauzy.S týmto problémom vám Altájska a Čínska medicína dokáže účinne pomôcť.

Migrény počas Klimaktéria
U niektorých žien ustupujú migrény práve s príchodom menopauzy, čo môže mať pozitívny vplyv na ich život. Avšak u iných žien sa situácia zhoršuje v súvislosti s nepravidelným menštruačným cyklom.
Čas, kedy migréna zaútočí, už nie je taký predvídateľný, a môžu sa objaviť aj ďalšie príznaky, ako napríklad návaly horúčavy, zhoršená psychická nálada, problémy so spánkom alebo nadmerné potenie. Príznaky spojené s menopauzou, hlavne stres a nedostatok spánku, môžu tiež spôsobiť migrény, vytvárajúc začarovaný kruh. Migrény môžu byť spúšťané aj problémami spojenými s vekom, ako sú poruchy krčnej chrbtice alebo kolísanie krvného tlaku.
Ovládajte migrénu!
Liečba migrény je žiaduca, pretože migrénici majú vyššie riziko mozgového infarktu a srdcového záchvatu. Kľúčovým predpokladom účinnej liečby je presná diagnostika. Často stačí úprava životného štýlu. Dôležité je zistiť, čo spúšťa migrénu, a snažiť sa tieto spúšťače eliminovať. Najčastejším dôvodom bolesti hlavy je nedostatok jedla a pitia. Preto je dôležité dodržiavať pravidelný príjem potravy a dostatok tekutín. Zdravou stravou môžeme predchádzať migréne a udržiavať si štíhlu postavu aj počas menopauzy, keď sa spomaľuje metabolizmus a tuky sa ukladajú hlavne v oblasti pásu. Dôležitá je aj dostatočná hydratácia, keďže migréna často ustúpi po vypití väčšieho množstva vody. Ak trvá migrenózny záchvat dva alebo tri dni a sprevádza ho zvracanie, aj pri užívaní liekov, neváhajte a vyhľadajte lekára.
Čomu by ste sa mali vyhnúť :
Zásady správneho stravovania v menopauze a pre migrény sú často podobné. Migréni by sa mali vyhýbať ostrým omáčkam, nadmernému sladkému jedlu a silne korenistým pokrmom. Bohužiaľ, medzi spúšťače migrény patrí aj obľúbená čokoláda a glutamát sodný, ktorý sa nachádza v čínskych jedlách. Bolesti hlavy môže vyvolať aj nadmerné množstvo kofeínu. To, čo by migréni mali úplne vynechať, je alkohol, ktorý spôsobuje bolesti nielen vďaka etylalkoholu, ale aj dehydratácii po jeho konzumácii. Nenaskočí to asi nikoho, že fajčenie, vrátane pasívneho, môže byť ďalším spúšťačom. Nikotín dráždi cievy, čo vedie k ich stiahnutiu a zníženiu prúdu krvi do mozgu. Toto obmedzené prekrvenie tiež tlmi mozgovú aktivitu, čo je jeden zo známych mechanizmov migrenóznych bolestí.